GTranslate

Croatian English French German Hungarian Italian Spanish

Traži

Savjeti PP Đurđevac - Upravljanje pod utjecajem alkohola

Tijekom mjeseca od početka mjeseca svibnja do kraja srpnja 2015. godine na području Policijske postaje Đurđevac zabilježene su 44 prometne nesreće od čega su vozači pod utjecajem alkohola prouzročili 14 prometnih nesreća, od čega jednu s poginulim osobama, pet s ozlijeđenim osobama i osam nesreća s materijalnom štetom.
U navedenim prometnim nesrećama tijekom zadnja tri mjeseca sudjelovalo je 92 osobe, pri čemu je 16 sudionika ili 17,39% bilo pod utjecajem alkohola. U nesrećama je sudjelovalo 58 vozača pri čemu je u prometnim nesrećama pod utjecajem alkohola sudjelovalo 15 vozača, odnosno 25,86% vozača.

Kako bi se smanjio broj vozača koji pod utjecajem alkohola sudjeluju u prometu na cestama i pri tom čine prometne prekršaje uslijed kojih se događaju prometne nesreće, apeliramo na sve vozače motornih vozila da nakon konzumacije alkoholnih pića ne upravljaju vozilima u prometu na cesti. Uživanjem alkoholnih pića umanjuju se psihičke i fizičke sposobnosti vozača, tako da vozači više nisu sposobni za sigurno sudjelovanje u prometu. Pod utjecajem alkohola produžuje se i reakcijsko vrijeme vozača, uslijed čega se produžuje i zaustavni put vozila. Raste i broj neispravnih radnji i pogreški. Svaka, pa i najmanja količina alkohola u krvi vozača ima negativni utjecaj na vozačke sposobnosti. S porastom koncentracije apsolutnog alkohola u krvi vozača, uvelike se povećava mogućnost događanja prometnih nesreća i stradavanja osoba u prometu. Alkohol je na žalost, vrlo čest „suputnik“ vozača koji izazivaju prometne nesreće, te upozoravamo sve vozače motornih vozila na određene zakonske odredbe kao i pravila ponašanja, štetnost samog alkohola te utjecaj istog na sposobnosti upravljanja vozilima.
Zakon o sigurnosti prometa na cestama propisuje da profesionalni vozači, instruktori vožnje i mladi vozači ne smiju upravljati vozilom ako u organizmu imaju alkohola ili opojnih droga. Svi ostali vozači, smiju imati do 0,5 promila alkohola u krivi za vrijeme upravljanja vozilom.
Preporučujemo vozačima, posebice mladima, da nakon konzumacije alkoholnih pića ne upravljaju vozilima, odnosno da u društvu u kojem se nalaze odrede jednu osobu koja posjeduje valjanu vozačku dozvolu da upravlja vozilom, a koja neće konzumirati alkoholna pića. Ukoliko ne postoji ta opcija, savjetujemo da se upravljanje vozilom prepusti osobi koja nije pod utjecajem alkohola i posjeduje valjanu vozačku dozvolu ili da se koriste usluge taksi službe odnosno javnog prijevoza. Isto tako, građane upozoravamo da se uvijek nalaze u vozilu kojim upravlja osoba koju poznaju i za koju znaju kakve su joj vozačke sposobnosti, te da ne sjedaju u vozila kojima upravljaju vozači koji su pod utjecajem alkohola.